Expozice ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Při příležitosti oslav 440. výročí existence vysokého učení v Olomouci se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci otevřela trvalá expozice „Olomoucká univerzita - Universitas Olomucensis“, jež nabízí návštěvníkům muzea pohled do minulosti i přítomnosti druhé nejstarší vysoké školy v České republice.

Kromě výstavních panelů s bohatou ikonografií a časové osy zaznamenávající nejdůležitější události z dějin olomoucké univerzity jsou součástí expozice též trojrozměrné památky – skleněná harmonika, o jejíž zdokonalení se zasloužil profesor matematiky a fyziky na olomouckém lyceu Franz Konrad Bartl (1750–1813), originály a kopie univerzitních insignií a medailí, kopie druhé nejstarší univerzitní matriky, staré chirurgické nástroje apod. Videoprezentace, filmy a další materiály zprostředkují dva dotykové monitory a videoprojekce v části výstavního sálu, jež je koncipována jako malé auditorium sloužící pro vědecké a vědeckopopulární přednášky a pořady.

Univerzita Palackého v Olomouci tak u příležitosti svého výročí získává unikátní prostor pro prezentaci svých tradic, současnosti i plánů do budoucnosti. 

Přijďte se „projít“ historií olomoucké univerzity!

 

 

Otevírací doba Vlastivědného muzea v Olomouci:

 

  • duben–září: otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin
  • říjen–březen: otevřeno denně kromě pondělí a úterý od 10 do 17 hodin